Több százmillió forintos beruházás keretében az 1945 utáni helytörténetet szeretnék bemutatni a mindennapi ember szemével. A munkához a Terror Háza Múzeum szakemberei nyújtanak segítséget.
Emlékpont néven az 1945 után Vásárhelyen történteket kívánják bemutatni a hétközapi ember szemszögéből. Mindehhez szemtanúk elbeszéléseit, illetve korabeli dokumetumokat használnak fel. A munka nagy részét negyven helytörténész végzi, akiknek a Terror Háza múzeum szakemberei nyújtanak segítséget az adatok rendezésében.
Schmidt Mária, Főigazgató, Terror Háza Múzeum: "Ezt a múzeumot az itteni kollegák, történészek és levéltárosok és a város polgárai csinálják. Ezt a múzeumot ők csinálják maguknak, az ő történeteikből fog összeállni és olyan lesz, amilyennek ők akarják hogy legyen.
A munka már megkezdődött, eddig körülbelül száz beszélgetést készítettek el az elmúlt évtizedek ma is élő szemtanúival, akik között a pártállam idején magas beosztásban lévő helyi vezetők is vállalták véleményüket.
Lázár János, Polgármester, Hódmezővásárhely: "Hódmezővásárhely egy sikeres és magabiztos város, ahol senkinek sincs félnivalója és titkolnivalója, Hódmezővásárhely az ötven esztendőt is sikerrel küzdötte le, sikerrel vette azt az akadályt. A vásárhelyi embereknek nem hiszem, hogy van szégyellnivalójuk.
Az Emlékpontot több száz millió forintos költségvetésből készítik el, várhatóan jövő év februárjában adják át az ötszáz négyzetméteres múzeumot és oktatási központot. |