SAJTÓ ÉS VISSZHANG
Paragi Antal a sztálini magyar Szibériáról

[2005-02-23 - Délmagyarország - ]

A mai napig nem tudja, miért hurcolták el

Ezerkilencszázötvenkettő július harmadika örökké emlékezetében marad Paragi Antalnak. A szegedi férfit tizenkét évesen hurcolták el családjával egy hortobágyi kényszermunkatáborba, ahonnan egy év és hetvennyolc nap elteltével térhetett haza. Paragi Antal évek óta harcol azért, hogy az életjáradéka mellett gondozási díjat is kapjon az államtól.

 
Noha a magyar kormány a hortobágyi kényszermunkatáborba történt elhurcolása után negyven évvel, 1992-ben megkövette Paragi Antalt „a személyes szabadságot korlátozó jogtalan sérelmeket okozó intézkedések miatt", a szegedi férfi sohasem felejti a családjával történteket.
Éjszaka érkező ÁVH-sok
– 1952. július 3-án éjjel törtek ránk újszegedi házunkban az ÁVH-sok. Fél órát kaptunk, hogy egy kevés élelmiszert és néhány személyes holmit összepakoljunk egy batyuba. Vittünk két biciklit is, amit megérkezésünk után azonnal elvettek tőlünk a rendőrök Ebesen – emlékezett vissza az ötvenhárom évvel ezelőtt történtekre Paragi Antal. A szegedi férfi 12 éves volt, amikor édesapjával, édesanyjával, 10 éves öccsével és 13 éves bátyjával egy hortobágyi kényszermunkatáborba internálták.
Paragiékat – sok más szegedi családdal együtt – a dorozsmai vasútállomáson marhavagonokba terelték. A 18-20 vagonból álló szerelvény hajnali fél négy körül indult el Dorozsmáról és késő este érkezett meg a Hortobágyra, Ebesre.
Vakvágányon vesztegelve
– Útközben többször megállt a vonat, órákat vesztegeltünk vakvágányon. Ilyenkor egy ember – az ÁVH-sok szigorú felügyelete mellett – kiszállhatott és vihetett a többieknek egy kanna ivóvizet.
Ebesen marhaistállóban és juhhodályban helyezték el a kitelepítetteket, akik a puszta földön hajtották álomra fejüket.
Az embereket – köztük 150-160 kiskorút – naponta kihajtották a földekre
dolgozni. Paragi Antal és kortársai gyapotot kapáltak, rizst arattak, teheneket gondoztak és cukorrépát szedtek fel a fagyott földből – lyukas bakancsban, hiányos öltözetben.
A tanyaközpontok mindegyikéhez tartozott rendőrőrs. Itt verték meg általában az internáltakat. A szegedi férfi elmesélte, egyszer azért ütötték, mert már hosszú ideje nem járt iskolába. Azzal nem foglalkoztak a rendőrök, hogy azért nem jár iskolába, mert kivezényelték a földekre dolgozni.
– A nagylábujjamat megérintve kellett magam körül forogni és számolni, valamint a körülöttem ülő rendőrök által feltett kérdésekre válaszolni. Ha valamelyiket elrontottam, akkor hatalmasat sóztak a fenekemre. Egyszer rá is estem a forró dobkályhára.
Sztálin halála után
Sztálin halála, 1953 márciusa után enyhült a helyzet a hortobágyi kényszermunkatáborokban. Augusztusban kezdték el szabadon bocsátani az első kitelepítetteket. Paragi Antal és családja szeptemberben került haza. Az útért – amit marhavagonban tettek meg – fizetniük kellett.
Itthon siralmas kép tárult a szemük elé. Az Alsó Tisza part 307. alatt álló, vályogból épült, nagy parasztházukról valakik leszedték a cserepeket, kiszedték az ajtókat és az ablakokat. (A rendszerváltás után a család 120 ezer forint kártérítést kapott a házért.) Egy szobát rendbe hoztak, itt éltek 1956-ig. Utána a szülők elköltöztek egy csólyospálosi tanyára. Paragi Antal – mivel az első időkben nem kapott munkát Szegeden – három évig dolgozott bányászként a Dorog melletti Csolnokon, majd teherautósofőr volt a Volánnál és a Délépnél.
Örök rejtély a miért
– A mai napig nem tudom, hogy miért internálták a családunkat, hiszen a négy hold földdel nem voltunk kulákok. Talán amiatt hurcoltak el bennünket a Hortobágyra, mert apám szakaszvezetőként szolgált a Horthy-rendszerben. Bár a hadseregből 1932-ben leszerelt, az ötvenes évek legelején kérték, legyen katonatiszt, de ő nem vállalta.
Paragi Antal nyolc éve harcol azért, hogy az életjáradéka – ami jelenleg havi 7500 forint – mellett gondozási díjat is kapjon az államtól. Elmondta: azok, akik három évnél tovább voltak a Hortobágyon kényszermunkatáborban, a járadékuk mellett havonta 20 ezer forintot kapnak. Bár ő csak 1 év 78 napot töltött Ebesen, úgy gondolja: arányosan őt is megilleti a pluszjuttatás. A Legfelsőbb Bíróság nem így gondolta, mert elutasította a szegedi férfi kérelmét, mondván: nincs olyan jogcím, ami alapján járna neki a gondozási díj. Paragi Antal nem nyugodott bele a döntésbe, felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Fővárosi Ítélőtáblához. Ügyében még nem született ítélet.
Szegedről hétszáz embert internáltak 1952 júliusában
A hortobágyi kényszermunkatáborokban mintegy tízezer ember sínylődött az ötvenes évek elején. A dokumentumok szerint 1952 júliusában Szegedről közel 700 embert internáltak az ebesi táborba. A kitelepítési listára bárki felkerülhetett: elég volt egy gazdag porta, egy szép városi lakás, vagy egy személyes ellenség. A cél a paraszti és városi középosztály likvidálása és a társadalom megfélemlítése volt. A kutatók szerint a több száz fős hortobágyi táborok mellett léteztek kisebb, 50-100 fős táborok is Bács-Kiskun és Csongrád megyében. Ezek története azonban még felderítetlen.


      vissza



 




  Fejlesztette a
CENTER.HU Kft.



www.lakossagcsere.hu www.svabkitelepites.hu www.xxszazadintezet.hu www.xxiszazadintezet.hu www.terrorhaza.hu www.orwell.huwww.koestler.hu www.magyarforradalom1956.hu www.szexualisforradalom.hu www.magyarholokauszt.hu www.delvidekitragedia.hu przewoznik.terrorhaza.hu http://www.habsburg.org.hu
       Adatvédelem  |  Impresszum