- Mv.: Magyarországról százezreket hurcoltak el, és sokan már sohasem tértek haza.
- Mv.: A kommunizmus áldozataira emlékeztek ma országszerte. Budapesten a Terror Házában a köztársasági elnök nyitotta meg az elhurcoltaknak emléket állító kiállítást.
- Mv.: A kommunizmus áldozatairól ötödik éve emlékeznek meg február 25-én. 1947-ben ezen a napon hurcolták el a szovjetek Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát.
- R.: Magyarországról a II. világháború idején az azt követő években mintegy 800 ezer hadifoglyot, civilt és politikai elítéltet vittek el a Szovjetunióba kényszermunkára, vagy ahogy akkor mondták, málenkij robotra. Egyharmaduk soha nem tért vissza. Az elhurcoltaknak emléket állító kiállítás megnyitóján az államfő a magyar történelem egyik legsúlyosabb tragédiájának nevezte ezt az időszakot, amire mindig emlékezni kell.
- Mádl Ferenc, köztársasági elnök: Szerencsénkre ma olyan körülmények között élünk, hogy nem bűn az emlékezés. Nem bűn a megemlékezés. És közvetlenül nem is fenyeget az itt látottak megismétlődése. De az igazi biztonsághoz kevés a politikai és a katonai szövetségi rendszerek garanciája, ahhoz az is kell, hogy mindnyájunkban eleven legyen az erkölcsi parancs az ilyen szörnyűségek megakadályozására.
- R.: A megnyitón felolvasták az Országgyűlés elnökének levelét. Szili Katalin szerint a kiállítás erkölcsi elégtételt szolgáltat az elhurcoltaknak. A FIDESZ alelnöke arról beszélt, hogy minden, ami a múltban történt hatással van a jelenre és a jövőre is. Ezért mindent meg kell tenni azért, hogy hasonló diktatúra soha többé ne legyen Magyarországon. A Magyar Demokrata Fórum a budapesti Petőfi hídnál emlékezett a kommunizmus áldozataira. |